Trennis Killuga

Ratsalaagrid

suvine ratsalaager 2019 


Arma ratsatalul on laagrite korraldamisega pikaaegsed kogemused, esimene vahetus laagrilisi tuli tallu 2003.aasta suvel ja aasta- aastalt oleme oma tegevusi uuendanud ja mitmekesistanud, et lastel oleks põnev ja saaks iga kord midagi uut õppida. Sel aastal korraldame esmakordselt vanema- lapse laagri, kuna paljud vanemad on soovinud tulla laagrisse koos lapsega.


Ratsalaagrid erinevad tavalistest lastelaagritest, sest lapsi on korraga laagris vähem, pearõhk on just tegevustel hobustega ja ratsutamise õppimisel. Treeningkava koostab treener vastavalt laste oskustele ja kogemustele, sõidetakse nii korde peal istaku harjutamiseks, sõidetakse maneezis, treeningväljakul või maastikuradadel. Enamus päevast möödub aktiivselt õues tegutsedes, küll trennis, tallis või looduses- see tähendab, et vaja mõelda riietuse peale, mis vastaks ilmaoludele ja arvestama peab sedagi, et riided võivad määrduda. 

Lisaks hobustega tegevustele on meie soov õpetada lastele ka looduses viibimise võimalusi, jagame matkatarkuseid, teeme lõket ja valmistame matkaroogasid, tutvume loodusega meie ümber, liigume palju värskes õhus. 

Vahetused 2019


16- 20.06 keskmine tase (lapsed, kes oskavad vähemalt kergendada, saavad hobuse valmispanekuga enam vähem iseseisvalt hakkama) Vanus 9-18.a kõik kohad täis
30.06-4.07 algajad (kogemused puuduvad või on väga väiksed) 7-18.a kõik kohad täis
22- 26.07 vanema ja lapse laager (laager kuhu laps tuleb koos täisealise pereliikmega (isa, ema, vanem vend või õde, sõber) vanus pole piiratud, saatja vanus vähemalt 18.a (lapse vanus vähemalt 7.a) vabu kohti on 4le perele
11- 15.08 edasijõudnute vahetus (lapsed kes sõidavad vabalt galoppi ka maastikul, saavad hobuse valmispanekuga täiesti iseseisvalt hakkama) Vanus 10-25.a kõik kohad täis
25-29.08 keskmine tase (lapsed, kes oskavad vähemalt kergendada, saavad hobuse valmispanekuga enam vähem iseseisvalt hakkama) Vanus 8- 18.a kõik kohad täis


Tegevused algajate vahetuses:
• Trennid (esimestel päevadel kordetreeningud või käe kõrval trennid) 1 x päevas
• Hobuste käsitlemise treeningud (hobuse puhastamine, saduldamine, hobusega käe kõrval kõndimine ja enda arusaadavaks tegemine) 1x päevas
• Ohutuse ja reeglite õppimine seoses ratsutamise ja hobustega
• Lõbusad teooriatunnid hobusetõugude, värvuste ja varustusega tutvumiseks
• Mängud ja meisterdamine
• Hommikuvõimlemine
• Matkamine looduses ja matkatarkuste õppimine, lõkkeõhtu
• Telkimine või heintes ööbimine (sõltub ilmadest ja võimalustest)


Tegevused keskmiste oskustega sõitjate vahetuses:

• Trennid 1 x päevas väiksemate gruppidena
• Tegevused hobustega iga päev (hobuste ja varustuse hooldamine, boksi puhastamine, hobuste söötmine jms)
• Maastikusõit kui oskused võimaldavad
• Teooriatunnid hobuste ja ratsutamisega seonduvast (ratsaspordialad, hobuste käitumine ja kehakeel, hobuste hooldamine)
• Hommikune jooks ja võimlemine, ratsutajatele sobivate harjutuste õppimine
• Meeskonnamängud
• Telkimine või heintes ööbimine (sõltub ilmadest ja võimalustest)


Tegevused edasijõudnute vahetuses:

• Trennid 1-2 x päevas
• Igapäevane hobustega tegelemine
• Iga päev ratsamatkad looduses
• Hobustega meres käik kui ilm võimaldab
• Teooriatunnid hobuste ja ratsutamisega seonduvatel teemadel
• Hommikune jooks ja harjutused
• Meeskonnamängud
• Lõkkeõhtu


Tegevused vanema ja lapse vahetuses:
• Trennid 1 x päevas nii vanematele kui lastele
• Ohutuse ja reeglite õppimine seoses ratsutamise ja hobustega
• Teooriatunnid hobuste ja ratsutamisega seonduvast (ratsaspordialad, hobuste käitumine ja kehakeel, hobuste hooldamine)
• Tegevused hobustega (hooldamine, varustuse hooldamine, hobuse käsitlemine jms)
• Matkamine looduses ja lõkkeõhtu, saunaõhtu

Vanema ja lapse laagris on osad tegevused ajakavaga paika pandud, söögiajad on paigas ja osa päeva on vaba, et käia ise rannas ujumas, tutvuda ümbruskonnaga ja käia kasvõi lähedalasuvas kodukohvikus.

Treeninguid viib läbi ja koordineerib atesteeritud treener Mare Kalme, abiks on Arma ratsakooli õpilased.
Ratsalaagrisse on oodatud lapsed alates 7.a, erinevad tasemed on erinevatel aegadel. Laagrivahetused on jaotatud kolme gruppi oskuste järgi: algajad, keskmiste kogemusega ja edasijõudnud ratsutajad.Algajate gruppi on oodatud lapsed kes hobusega varem sõitnud pole või omab küll kogemusi aga need on minimaalsed (näiteks ponijalutus).  Keskmise kogemusega ratsutajate gruppi on oodatud lapsed, kes varasemalt on osalenud ratsalaagris või kes on käinud trennis (oskavad hobust puhastada ja valmis panna, oskavad hobust sammus iseseisvalt juhtida ja oskavad ka kergendatud traavi).  Edasijõudnute vahetusse tulemiseks peab olema vanust vähemalt 10a ja laps peab olema läbinud ratsutamise algõppe ja olema võimeline sõitma maastikul koos grupiga sammu, traavi ja galoppi- suutma ise hakkama saada ja oma hobust ka samal ajal juhtida. On teinud ka väiksemaid hüppeid.  Üldjuhul eeldab edasijõudnute gruppi tulemine, et laps käib regulaarselt trennides (on käinud trennis rohkem kui 1.a). Edasijõudnute gruppi arvatakse ka need sõitjad, kes on läbinud rohelise kaardi programmi ja sooritanud edukalt rohelise kaardi eksami. Kui te kahtlete, millisesse gruppi laps panna, siis pidage kindlasti nõu ka oma treeneriga (iga laps on erinev ja oluline ikka see, et laps saaks oma grupis kenasti hakkama). Kui laps on arglik, siis pigem soovitame panna oma tasemest madalamasse gruppi. Seal tunneb ta end kindlalt ja trennis ei lähe aur selle peale, et julgustada last tegema seda, mida ta küll oskab aga pelgab, kuna hobune on uus, koht on uus või on tal meeles mõni kukkumine, mis ei lase lõdvestuda ja hobusega õiget kontakti leida. Vanema ja lapse vahetusse tulemiseks ei ole eelnev kogemus ei vanemal ega lapsel vajalik. 


Lapsed on majutatud elamuse saamiseks  vahvatesse suvemajakestesse- aitadesse, matkal ööbimine telkides. Toas 2-4 last. Eraldi majas DC (kuivkäimla) ja dush. Toitlustus 3 x soe toit ja õhtune teejoomine koos väikse suupistega.  Kõik toidud on valmistatud kohapeal ja võimalikult palju on kasutatud oma aia saaduseid, kohalikku toodangut (värsked marjad, köögiviljad, salatid, munad). Vanema ja lapse laagri puhul on majutus 2- kohalistes tubades.

Laagrisse ootame lapsi pühapäeval (Arma ratsatalu) 15.00- 15.30, mil algab sisseregistreerumine ja tubade jagamine. Laagri lõpetame neljapäeval  (Arma ratsakeskus), vanemad võivad saabuda 18.00, et näha laagrilõpu puhul toimuvat esinemist. Peale seda ühine koogisöömine ja muljete jagamine, sõpradega hüvastijätmine ja asjade kokkupanek.

Vanema ja lapse laager algab esmaspäeval kell 11.00 - 11.30 kogunemisega (Arma ratsatalu) ja lõppeb reedel kell 15.00. 

Laagri hind: 260 eur in (hind sisaldab käibemaksu)

Lapse ja vanema laagri hind: 465 eur kahele (hind sisaldab käibemaksu)

Laagrisse registreerumiseks täitke allolev registreerimisvorm, peale seda saadame Teile broneeringutasu arve ja kui see tasutud on, siis on koht lapse jaoks broneeritud. Broneeringutasu on 80 eur, ülejäänud laagritasu  saab tasuda kohapeal laagrisse tulles. Laagrikohast loobumisel ettemaksu ei tagastata. Laagri katkestamisel laagritasu ei tagastata.

Nimekiri asjadest, mida peaks kaasa pakkima:

 • riided erinevateks ilmaoludeks (vihmakindel jope või keep, mingi peakate, jope jahedama ilma puhuks) Vajalikud on matkariided vastavalt ilmaoludele, liigume palju õues ja looduses. Plätude, lühikeste pükste ja vett mitte pidavate riietega on lapsel üsnagi ebamugav võtta osa loodusretkedest ja õuemängudest. 
 • riided, millega laps võib tulla talli hobustega toimetama (võivad määrduda)
 • Kummikud või vettpidavad matkasaapad
 • ratsutamiseks sobivad riided (venivast materjalist püksid, madala kontsaga poolsaapad või matkajalanõud, mis ei tohiks olla väga suuremustrilise tallaga, hästiistuvad õhukesed sõrmkindad, külmemate ilmade puhul on sobilik soe vest). 
 • rannariided, plätud, rannalina
 • pesemisvahendid, rätik, muud hügieenitarbed
 • päikesekreem, sääsetõrjevahend, taskulamp
 • telkimisega laagrisse võta ka magamiskott ja magamismatt kaasa
 • väiksemad lapsed võivad muidugi kaasa võtta oma kaisukaru või lemmikpadja, et oleks kodusem tunne

Kaasa ei tasu võtta:

 • tehnilisi vidinaid, mis pole hädavajalikud 
 • liigselt maiustusi ja karastusjooke (lapsed kipuvad sel puhul näkse sööma ja söögi ajal ei ole isu, samas ei anna magusad karastusjoogid, krõpsud vajalikku energiat aktiivseteks tegevusteks)

Kuidas tulla toime koduigatsusega?

On täiesti normaalne, et nooremad lapsed tunnevad laagris koduigatsust. See on nende elukogemust ja vanust arvestades tavapärane, et vanematest lahusolek tekitab lapses pingeid. Seetõttu tuleks juba kodus laps varakult ettevalmistada ja rääkida sellest, mis teda ees ootab, võib tulla ka kohapeale tutvuma, näitame, kus toimub ööbimine, saab teha tutvust hobustega. 

Lapsevanem peaks ka end laagriks ettevalmistama ja olema valmis last toetama ja julgustama. Me ei soovita üldjuhul lapsele järgi tulla ja laagrit pooleli jätta. Üldjuhul saab sellest koduigatsusest kenasti üle ja pärast on kõigil hea meel, et laps on astunud jälle väikse sammukese iseseisvumise poole. 

Telefone saavad lapsed kasutada päevasel ajal siesta ajal ja õhtul helistada ei saa. Tavaliselt tekib koduigatsus just õhtusel ajal ja kõne vanematele teeb olukorra tavaliselt tunduvalt nutusemaks. Hädajuhusel saab alati lapsele helistada või laps helistada treeneri numbrilt. 

Millega veel peaks arvestama, kui laps tuleb ratsalaagrisse?

Kindlasti peaks lapsel olema huvi hobuste ja ratsutamise vastu, sellest ei piisa, kui hobused on vaid lapsevanema unistus aga laps tahaks tegelikult hoopis jalgpalli mängida. 

Samuti peab arvestama, et päriselu tallis on veidi teistsugune, kui laps on seda võib olla oma vaimusilmas kujutanud. Hobusega tegelemine nõuab kannatust ja rahulikku meelt. Paljud tegevused võivad ka määrida riideid või käsi, riided võivad saada mustaks. Peab jälgima kindlaid reegleid, eriti oluline on ohutusreeglite järgimine.

Laps ei saa endale ise hobust valida. See on treeneri ülesanne, küll aga arutame alati lastega saabudes, millised on senised kogemused, milliste hobustega on laps seni sõitnud. Ei tasu ka tekitada sääsest elevanti kui laps on saanud teistest erineva hobuse näiteks teistest väiksema, vanema, paksema või hoopis suurema. Usaldage treenerit ja uskuge, et hobused ongi erinevad ja kunagi ei saa anda kõigile täpselt ühesugust hobust. 

Kui lapsel on mõni eripära, omadus, mida peaksime kindlasti tegevusi planeerides arvestama, siis palun rääkige sellest. Meie juures on aastatega käinud väga erinevaid lapsi ja mida rohkem me teame lapse eripäradest, seda paremini saame last toetada. Võib julgelt kirjutada ankeeti või rääkida laagrisse tulles kui lapsel on mõni hirm, ta võtab rohtusid, tal on allergia, tal võib olla probleeme voodimärgamisega, probleeme söömisel, enese eest hoolitsemisel, näiteks ei taha ei julge käia pesemas jms. 

Laagrielu on kindlasti teistsugune kui koduelu. Siin on kindel päevakava, reeglid ja asju tehakse üheskoos. Peab arvestama üksteisega ja sellega, et kokku võib sattuda väga erinevaid inimesi. Laps võib sattuda ühte tuppa nii jutuka tegelase kui  omaette hoidva ja vaikse lapsega. See kõik on normaalne ja ka väikeste omavaheliste naginate lahendamine on üks osa laagrielust. 

Ratsalaagrid
Ratsalaagrid
Ratsalaagrid
Ratsalaagrid
Ratsalaagrid
Ratsalaagrid
Ratsalaagrid
Ratsalaagrid
Ratsalaagrid
Ratsalaagrid
Ratsalaagrid
Ratsalaagrid
Ratsalaagrid
Ratsalaagrid
Ratsalaagrid
Ratsalaagrid
Ratsalaagrid
Ratsalaagrid
Ratsalaagrid
Ratsalaagrid
Ratsalaagrid
Ratsalaagrid
Ratsalaagrid
Ratsalaagrid
Registreeru meie laagrisse siit
*
*
*
*
*
*
*
*
lisa need kontaktisikud, kes on laagri ajal kättesaadavad
tervislikud iseärasused, allergiad, muud olulised asjad, millega peaksime arvestama
*
Imago OÜ